Plitvice: opis i wycieczki z Istrii i Rijeki

Opis i wycieczki

Przyczyną następującym wyjątkiem, że zaleca się jazdy autobusem, jest nieporównywalne piękno Jeziora Plitwickie. Tutaj jest również mała przejażdżka motorówką po jeziorze Kozjak.

Jeziora Plitwickie

Plitvice.Park Narodowy Jeziora Plitwickie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku jako "wyjątkowy fenomen przyrodniczy, rejon wyjątkowego piękna i wartości estetycznych". Jest to najjaśniej błyszczący diament wśród wszystkich chorwackich zakątków przyrodniczych.
Pomiędzy rokiem 1962 i 1968 w Chorwacji nagrywano znaczną część filmów realizowanych na motywach powieści Karola Maya. Także najbardziej znany film z tej serii - "Skarb Srebrnego Jeziora" (w oryginale: "Schatz im Silbersee") był kręcony w kilku miejscach Plitwickiego Parku Narodowego. (W filmie jezioro Kaluđerovac było inspiracją dla Srebrne Jezioro). W czasach socjalizmu i dyktatury marszałka Tity w byłej Jugosławii, kiedy podział na świat Wschodu i Zachodu był bardzo widoczny, jugosłowiańsko-niemiecka koprodukcja filmowa wywołała sporą sensację. Wpłynął na to przede wszystkim fakt, że na terenie byłej Jugosławii oraz całego Bloku Wschodniego wciąż akcentowano rolę Niemiec w czasie drugiej wojny światowej, zarówno w mediach, jak i filmach oraz w programach szkolnych**. Właśnie dlatego ta koprodukcja filmowa wywołała spory szok po obu stronach żelaznej kurtyny: zarówno tej wschodniej, jak i zachodniej. W ten sposób doszło też do eksplozji popularności Jezior Plitwickich na całym świecie.

Wodospad.Plitvice stały się pierwszym Chorwackim Parkiem Narodowym już w 1949 roku, dzięki pięknu przyrody, będącemu jednocześnie fenomenem krasowej hydrografii. Niepowtarzalną plitwicką galerię tworzy 16 jezior, znanych z tego, że stale zmieniają swój kolor – od turkusowego do zielonego, szarego albo niebieskiego, powstałych w wyniku procesów naturalnych z progów tufowych oraz wodospady, środowisko leśne i zwierzęce.
Dzięki prawie 21 kilometrom ścieżek i drewnianych mostów, przejażdżkom łodziami elektrycznymi i pociągami, odwiedzający mają możliwość z bliska i bezpośrednio zetknąć się z tym wyjątkowym fenomenem wody i krasu.

** Uporczywe i długotrwałe wymyślanie nieprzyjaciół nie poprawiło jakości życia w byłej Jugosławii, ale na pewno pomogło tworzeniu narodowej paranoi, która stała się jednym z powodów wojny i rozpadu tego nieszczęsnego kraju.

Wycieczki z Istrii i regionu Rijeki

Dla grupy wycieczki z Istrii i okolicy miasta Rijeka: zwiedzanie parku zajmuje około trzech i pół godziny. Bus, przewodnik, obiad, i wejście do Parku Narodowego (35 euro) są wliczone w cenę.
Zalecane jest sportowy, wygodne ubranie i solidne buty. Wycieczka nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 4 lat.

Drzewo specjalnych kształtach.Jeziora jak tarasy wodne.Pstrąg pływać bez obaw.Kaczka z Plitvice.

Jezioro i wodospad, potem znowu ...Trasa przez wodę.Strumienie przepływające przez las.Woda i drzewo, i następnie ponownie.