Plitvická Jezera - popis a výlety z Istrie a Rijeky

Popis národního parku a prohlídky s průvodcem.

Zde nabízíme cestu autobusem mezi výlety lodí díky nesrovnatelné kráse Plitvických jezer. Jsou tu také menší výjezdy elektrickou lodí na jezeru Kozjak.

Plitvická jezera - popis

Plitvice.Tenhle Národní park byl zapsán v roce 1979 do Světového dědictví UNESCO jako nesrovnatelný naturální fenomén, oblast neobvyklé přírodní krásy a estetické hodnoty (jako jeden z prvních přírodních míst celosvětově). V roce 1949 byl vyhlášen prvním Chorvatským Národním parkem, díky jeho kráse v krasových horách.

Mezi roky 1962 a 1968 byla natočena velká část 11 filmů v Chorvatsku podle románů Karla Maye. I ten nejúspěšnější film z této série: „Poklad na Stříbrném jezeře“ (v originále „Schatz im Silbersee“) byl natočen na několika místech tohohle Národního parku (jezero Kaluderovac bylo ve filmu inspirací pro Stříbrné jezero). V té době v období socialismu v předchozí Jugoslávii, Titovi diktatury a rozdělení bipolárního Východo-Západního světa i tak filmová koprodukce mezi bývalou Jugoslávií a Západním Německem fungovala skvěle. Ještě více proto, že Jugoslávie, stejně jako celý Východní blok, podtrhovala roli Německa ve 2. sv. válce ve všech médiích i ve školách. * Z těchto důvodů byla pro Východní i Západní blok tahle koprodukce šokující. Díky tomuhle získal Národní park na popularitě po celém světě a dnes je na 1. místě pobřežních exkurzí v Chorvatsku.

Křišťálově čistá voda ve vodopádu.Na území 30 000 hektarů se nachází galerie šestnácti jezer, jejichž barva se konstantně mění od tyrkysové po zelenou, šedou nebo modrou. Je zde neobyčejné množství potoků, vodopádů, lesů a lesního života. Nachází se zde 38 km pro pěší túru, dřevěné mosty, elektrické lodě a vláčky, které poskytují návštěvníkům pohled z blízka na tento přírodní vodní kras.
Je zajímavé, že jezera mění časem svůj tvar. Díky určitým druhům rostlin a chemické kompozice kamenů, které zpracovávají své minerály ve vodě, dochází k sedimentaci cca 7 mm za rok na kamenivu a rostlinách ve vodě. Tohle mění tvar dna všech jezer.

* Konstantní a dlouhodobé vytváření fiktivních nepřátel pravděpodobně nezlepšilo kvalitu života v bývalé Jugoslávii, ale určitě pomohlo vytvořit národní paranoiu, která byla jednou z příčin války (1991-1995) a rozdělení téhle země.

Celodenní výlety z Istrie a regionu Rijeka

Po příjezdu, náš malý výlet obsahuje okolo 8 km tras pro pěší túru (zahrnuje elektrický člun) a zabere přibližně 3 a půl hodiny, zahrnuje také návštěvu 4 jezer (z šestnácti). Přeprava, průvodce, projížďka člunem, jízda na elektrickém vláčku, oběd a vstupní poplatek (do 40 €) je v ceně. Sportovní, pohodlné oblečení a pevné boty jsou doporučeny. Výlet není vhodný pro děti do 4 let.
Exkurze z Istrie do Plitvic jsou dostupné od první poloviny května do druhé poloviny září, ale pro malé skupiny nebo individuální cestovatele je možno zorganizovat po celý rok.

Starý strom.Jezera jako skleněné terasy.Pstruhy plavou bez strachu.Kachna jako dekorace.

Vodopád, jezero a znovu ...Cesta přes vodu.Rychlá voda.Potoků v lese.