Brijunské ostrovy

Brijunské ostrovySouostroví Brijuni se skládá z 14 neobydlených ostrovů a ostrůvků. Celková plocha souostroví je kolem 34 kilometrů čtverečních. Největší ostrov je Veli Brijun, který je Národním parkem. Plocha Veli Brijunu činí okolo 6 km2 a délka pobřeží je 24 km. Druhý největší ostrov je Mali Brijun s plochou okolo 1 km2 a délkou pobřeží 8 km. Ostatní ostrovy jsou mnohem menší.
Nejvyšší bod Brijunských ostrovů je pouze 55 m. Původní rostliny, pozoruhodně zachovaný středozemský vegetační typ, louky, kde se prochází bezstarostní jeleni, mufloni, zebry, Somálské ovce, Indický dobytek, dromedáři, lamy a sloni. Dalším zajímavým faktem je, že na ostrově Veli Brijuni bylo nalezeno přes 200 dinosauřích stop. Všechny tyto části jsou v Brijunské krajině a jsou obsaženy v exkurzi.
Ostrovy byly symbolem bývalé Jugoslávie a také se zde scházeli ti nejmocnější členové Komunistické strany Jugoslávie, vedené Josip Broz-Titem. Po jeho smrti v roce 1980 se rozhodlo využít ostrovy k turistickým účelům. Ostrovy jsou otevřeny pro veřejnost od roku 1983 a jsou jedním z hlavních cílů turistů, kteří jezdí do Chorvatska. Dodnes jsou Brijunské ostrovy symbolem bohatství a důležitosti. Dnes zde Chorvatský prezident pořádá konference s důležitými lidmi a velvyslanci z jiných zemí. Je zde šest rezidencí pro Chorvatskou vládu, které mohou být dokonce pronajaty turistům. Například Vila Primorka se pronajímá za 13 500 HRK na den.

Prohlídka Národního parku Brijuni

Brioni Inseln.Hosté nastoupí do elektrického vláčku při příjezdu do Národního parku, který jede přes archeologické místo, záliv Veriga s pozůstatky římské vily Rustica z 1. století n.l. Cesta vláčkem pokračuje přes safari park, kde spolu žijí různé druhy afrických zvířat v poklidu. Po cestě vláčkem Vás přivítá průvodce a vezme Vás k Archeologickému muzeu, které se nachází v Citadele, která je z 16. století. Následuje návštěva Kostela sv. Germánů z 15. století s krásnou ukázkou fresk a hlaholice ze staré Istrie. Nakonec je prohlídka památek a exhibice „Tito na Brijuni“.
Prohlídka a exhibice trvá přibližně 3 a půl hodiny včetně přestávky.

Jak se dostat na ostrov Veli Brijun, kde je národní park? Můžete si vybrat mezi následujícími možnostmi:

Výlety lodí z Puly do národního parku Brijuni

Z Poreče a Rovinje je výlet lodí, který stojí 485 HRK. Cena zahrnuje oběd, aperitiv, průvodcovskou a autobusovou dopravu za celé pobřeží z Rovinje do Umagu.

Z Puly je cena trochu nižší. Tyto výlety probíhají nejméně jednou týdně od dubna do listopadu, stojí až 40 eur za dospělou osobu a zahrnují vstupenku do národního parku a jízdu na tradičním motorovém člunu.

Přímá návštěva národního parku Brijuni

Nabízíme také online vstupenky do Národního parku. Stačí nám poslat zprávu, kde uvedete jazyk, který bude průvodce používat: angličtina, němčina, italština, chorvatština, francouzština a ruština. Napřed musíte dojet do Fazany, která je 6 km od Puly. K ostrovu Veli Brijun, kde je národní park. Bude tam loď, která Vás převeze přes Fazanský kanál, který je kolem 3 km široký. Loď vyplouvá v: 09:00, 10:00, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30. Výlet zabere asi 4 hodiny. Plavba z Fazany na ostrov Veli Brijun asi 15 minut. Poté tedy následuje prohlídka NP Brijuni (cca 3 a půl hodiny) a návrat.

Cena záleží na sezóně.
Pro dospělé jsou ceny tyto:
150 HRK v lednu, únoru, listopadu a prosinci,
180 HRK v březnu, dubnu, květnu a říjnu,
220 HRK v červnu a září,
220 HRK v červenci a srpnu.
Ceny zahrnují průvodce a vstup do Národního parku. Nezahrnují jídlo ani pití.
Nejlepší místo na parkování je na výjezdu z Fazany směrem k Bi-Village. Parkování tam stojí 10 HRK na den.

Krátké výlety

Pro skupiny je možné zorganizovat plavbu lodí s obědem a plaváním bez návštěvy Národního parku, nebo pouze panoramatickou plavbu. Takový výlet z Fazany nebo Puly obsahuje panoramatickou plavbu kolem souostroví a možnost zaplavat si na ostrově Sv. Jerolím. Cena je 225.00 HRK pro dospělé a zahrnuje aperitivy a nápoje.
Konečně, soukromá návštěva národního parku je také možná, ale je potřeba ohlásit dopředu.

Lim FjordRovinjVyhlídková plavba: Pula-Rovinj-Lim-Vrsar (Fish Picnic)

Kostel sv. Eufemie, RovinjOstrov sv. NikolaKostel sv. Eufemie


Více informací o výletech lodí zavolejte pana Nenada přímo na čísle 0038598232083 nebo pošlete dotaz. To jsou všeobecné obchodní podmínky.