Brijunské ostrovy - výletní plavby z Istrie

V následujících částech uvádíme stručný popis: Brijuni, prohlídky národního parku (pěší a elektrickým vláčkem) s průvodcem a možnost výletů s nebo bez vstupu do národního parku (soukromé výlety, rybí pikniky, hledání delfínů). Přestávka na koupání se provádí především na ostrově Sveti Jerolim, který se nachází v jižní části souostroví Brijuni.

Brijunské ostrovy

Brijunské ostrovy.Souostroví Brijuni se skládá z 14 neobydlených ostrovů a ostrůvků. Celková plocha souostroví je kolem 34 kilometrů čtverečních. Největší ostrov je Veli Brijun, který je Národním parkem. Plocha Veli Brijunu činí okolo 6 km2 a délka pobřeží je 24 km. Druhý největší ostrov je Mali Brijun s plochou okolo 1 km2 a délkou pobřeží 8 km. Ostatní ostrovy jsou mnohem menší. Nejvyšší bod Brijunských ostrovů je pouze 55 m. Původní rostliny, pozoruhodně zachovaný středozemský vegetační typ, louky, kde se prochází bezstarostní jeleni, mufloni, zebry, Somálské ovce, Indický dobytek, dromedáři, lamy a sloni. Dalším zajímavým faktem je, že na ostrově Veli Brijuni bylo nalezeno přes 200 dinosauřích stop. Všechny tyto části jsou v Brijunské krajině a jsou obsaženy v exkurzi.
Ostrovy byly symbolem bývalé Jugoslávie a také se zde scházeli ti nejmocnější členové Komunistické strany Jugoslávie, vedené Josip Broz-Titem. Po jeho smrti v roce 1980 se rozhodlo využít ostrovy k turistickým účelům. Ostrovy jsou otevřeny pro veřejnost od roku 1983 a jsou jedním z hlavních cílů turistů, kteří jezdí do Chorvatska. Dodnes jsou Brijunské ostrovy symbolem bohatství a důležitosti. Dnes zde Chorvatský prezident pořádá konference s důležitými lidmi a velvyslanci z jiných zemí. Je zde šest rezidencí pro Chorvatskou vládu, které mohou být dokonce pronajaty turistům. Například Vila Primorka se pronajímá za 2400 € na den.
Všech 14 ostrovů souostroví je tedy: Veli Brijun (národní park), Sveti Jerolim (vhodné ke koupání), Vanga (známé Titovo sídlo), Mali Brijun (Ulyssesovo divadlo), Kozada, Vrsar, Gaz, Pusti Otok, Galija, Obljak, Grunj, Supin, Sveti Marko, Supinić.

Popis prohlídky národního parku s průvodcem

Brijuni, foto safari: africké zebry.Hosté nastoupí do elektrického vláčku při příjezdu do Národního parku, který jede přes archeologické místo, záliv Veriga s pozůstatky římské vily Rustica z 1. století n.l. Cesta vláčkem pokračuje přes safari park, kde spolu žijí různé druhy afrických zvířat v poklidu. Po cestě vláčkem Vás přivítá průvodce a vezme Vás k Archeologickému muzeu, které se nachází v Citadele, která je z 16. století. Následuje návštěva Kostela sv. Germánů z 15. století s krásnou ukázkou fresek a hlaholice ze staré Istrie. Nakonec je prohlídka památek a exhibice "Tito na Brijuni". Prohlídka a exhibice trvá přibližně 3 a půl hodiny včetně přestávky.

Exkurze se vstupem do národního parku

V této části popisujeme výlety, které zahrnují návštěvu národního parku (podle popisu trvající 3 hodiny a 30 minut). Výlety lodí Srebreno trvají celý den, půldenní výlety z Puly trvají asi 6 hodin a nejkratší návštěvy (trajektem) z Fažany asi 4 hodiny.

Rybí piknik do národního parku Brijuni

Loď Srebreno, Pula.Výlet se provádí lodí Srebreno. Cena je 65,00 € (489,74 kn) pro dospělé. V ceně je vstupenka do národního parku s kompletním programem, uvítací drink, oběd s drinkem a vstupenka na koupání na ostrově Sveti Jerolim. Podívejte se na více informací o rezervacích a odletech z Puly (od 8:00 do 17:00) nebo Fažany (od 9:00 do 16:00).

Půldenní výlet z Puly

Loď Martinabela, Pula.Tento výlet z Puly začíná kolem 10:45 a končí kolem 17:00. Existuje také odpolední varianta od 14:45 do 20:00. Cena je 56,00 € (421,93 kn) pro dospělé a zahrnuje jízdu lodí a vstupenku do národního parku. Hledejte další informace a možnost rezervace.

Trajekt z Fažany

Konečně je možná i přímá návštěva národního parku. Vstupenky na návštěvu národního parku si prosím vyžádejte na telefonním čísle 0038552525883. Oznámení je nutné, stejně jako výběr jazyka průvodce mezi angličtinou, němčinou, italštinou, chorvatštinou, francouzštinou a ruštinou. Nejprve musíte přijet do Fažany, která je 6 km od Puly. Na ostrov Veli Brijun, kde je národní park, připlouvá loď, která přepluje Fazanský kanál, široký asi 3 km. Odjezdy lodi jsou: 09:00, 10:00, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30. Jízda z Fažany na ostrov Veli Brijun trvá asi 15 minut. Následuje prohlídka Brijuni s průvodcem (cca 3 a půl hodiny) a návrat. Celá cesta trvá asi 4 hodiny. Cena závisí na sezóně. Následují přibližné ceny v eurech vypočtené z loňských cen v kunách.
Pro dospělé jsou ceny 40 € (301,3 kn) v červnu, červenci, srpnu a září, 30 € (226,04 kn) v říjnu, listopadu a prosinci a 26,50 € (199,66 kn v ostatních měsících. V ceně je zahrnuta doprava trajektem na ostrov Veli Brijun a zpět, a již popsaná návštěva národního parku (průvodce a malý elektrický vláček). Nezahrnují jídlo ani pití.

Výlety bez vstupu do národního parku

V této části popisujeme výlety, které nezahrnují návštěvu národního parku, ale panoramatickou jízdu. Přestávka na koupání může být na otevřeném moři nebo na ostrově Sveti Jerolim. Rybí piknik trvá asi 5 hodin, hledání delfínů asi 3 hodiny a nejkratší vyjížďky z Fažany trvají asi 90 minut.

Rybí piknik s panoramatickou jízdou kolem národního parku

Loď Korkyra, Pula.Výlety provádějí různé lodě z Puly nebo Fažany. Cena se pohybuje kolem 45,00 € (339,05 kn) pro dospělé. V ceně je uvítací drink a oběd s nápoji. V letní sezóně je koupání organizováno na ostrově Sveti Jerolim a mimo sezónu je společná přestávka ve Fažaně (pokud výlet odjíždí z Puly). Najděte více informací o rezervacích a odletech z Puly nebo Fažany.

Hledání delfínů

Hledání delfínů.Oblast mezi ostrovy Vanga a Vrsar na západní straně souostroví Brijuni je bohatá na ryby, a proto je cílem výletů za delfíny. Tyto exkurze se konají ve večerních hodinách a trvají asi 3 hodiny. Cena je 40,00 € (301,38 kn) pro dospělé, a zahrnuje uvítací drink a večeři s nápojem. Hledejte další informace a možnost rezervace odletů z Puly nebo Fažany.

Privátní projížďka souostrovím

Loď  Elen, Fažana.Pro malé skupiny je možné zorganizovat soukromý výlet bez vstupu do národního parku (pouze panoramatická jízda). Ceny jsou od 200 € (1506,90 kn) pro skupinu do 12 osob. Jízda trvá asi 1 hodinu a 45 minut. Časy odjezdů jsou v 09:00, 12:00, 14:00 a 19:00 (delfíni). Koupání na ostrově Sveti Jerolim (cena od 4 € za dospělou osobu) a konzumace nápojů jsou volitelné.

Krátké výlety po souostroví

Katamarán s proskleným dnem - Igor, Fažana.Jízda trvá asi 2 hodiny. Koupání na ostrově Sveti Jerolim je nepovinné a stojí od 4 €. Časy odjezdů jsou v 09:00, 12:00, 14:00 a 19:00 (delfíni). Cena jednotlivé vstupenky je 30,00 € (226,04 kn) včetně nápojů. Katamarán s proskleným dnem z Fažany je atraktivní variantou pro rodiny s dětmi.